Robert Couturier

Tasarımın en renkli sanatçısı EVTEKS’e geliyor

Dünyanın en renkli tekstil sanatçılarından tasarımcı Tamar Branitzky, EVTEKS seminerleri için gelecek. Temelde güncel zanaat dünyasında benzersiz bir gelişme olan yeni yüzeylerin ve baskıların araştırılması konusuyla ilgilenen Branitzky, ziyaretçilerini “Design Seminars” alanında misafir edecek.

1984 yılında doğan çok renkli tekstil sanatçısı ve tasarımcısı Branitzky, İsrail Shenkar Koleji mühendislik ve tasarım bölümünden 2009 yılında; Tasarım Uzmanı unvanıyla Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nden ise 2016 yılında mezun oldu. 2010 yılında Tel Aviv’de kurduğu stüdyosundan çalışan sanatçı, etrafındaki güzelliklerden ilham alarak baskı ve kalıplar keşfediyor. Branitzky dijital baskı teknolojisinin nimetlerinden faydalanıp farklı manzaralardan ilham aldığı organik malzemelerden yapılan orijinal ve canlı kolajlarını hayata geçiriyor. Koleksiyonlarında romantik duygularını sanatsal şallara, dekoratif yastıklara, döşemelere, duvar kâğıtlarına ve sanat eserlerine çeviriyor. Sanatçının stüdyosundaki her şey el yapımı ve kendisinin imzasını taşıyor.

Ayrıca Branitzky, bir arada dikilen ve benzersiz bir kimyasal sürece maruz kalan kumaşlar geliştirdi. Bu kumaşlara “BO1 Broken Silk” deniyor. BO1 Broken Silkler eski ve ufalmış görünmelerine rağmen aslında yeni, dayanıklı, yumuşak ve şiirseller. Çeşitli şekil ve boyutlar moda veya iç mekan tasarımları için kullanılabiliyor.